Pop – muzyka, która podbiła świat

Znamy ją wszyscy, towarzyszy nam od lat przy wielu okazjach, gdy jadąc samochodem słuchamy radia, na dyskotekach, imprezach.

Muzyka popularna jest obecnie z nami wszędzie. Pop od wielu lat króluje na szczycie list najczęściej słuchanej muzyki na świecie, posiada zarówno wielu fanów, jak i przeciwników. Czym właściwie jest muzyka pop? Jak powstała?

Jak to wszystko się zaczęło?

Pierwszy raz w historii nazwa pop w stosunku do muzyki popularnej pojawiła się w latach 30 XX wieku. Określenie to zostało użyte w Stanach Zjednoczonych, w ten sposób nazywano nowopowstały swing, wyjątkowo żywą i rytmiczną odmianę jazzu.

Powstanie muzyki popularnej, czyli muzyki pop, w takiej formie, jaką znamy obecnie zawdzięczamy Brytyjczykom. W latach pięćdziesiątych muzycy grający rock’n’roll zaczęli tworzyć proste, wpadające w ucho utwory, o skocznej melodii.

Pop był czymś nowym, muzyką dla każdego, toteż szybko zdobył serca ludzi na całym świecie, oczywiście przyczyniły się do tego największe gwiazdy rock’n’rolla jak The Beatles czy Elvis Presley.

Pop dzisiaj

Od początków lat pięćdziesiątych do dnia dzisiejszego pop przeszedł olbrzymią metamorfozę. Przede wszystkim pojęcie pop jest szeroko używane w stosunku do muzyki rozrywkowej. Czym jest dzisiejszy pop?

Jest to rytmiczna muzyka, o prostej linii melodycznej, będąca łagodniejszą odmianą pokrewnych z rockiem stylów muzycznych. Muzyka pop jest tworzona tak, aby wpadała w ucho każdemu i trafiała w gust jak największej grupie słuchaczy.

Istnieje ogromna ilość odmian muzyki popularnej, które nawiązują do innych gatunków muzycznych, na przykład pop-rap, pop-rock, oraz bijące rekordy popularności w ostatnich latach azjatyckie odmiany popu: j-pop i k-pop.

Najlepsi z najlepszych, czyli wykonawcy

Podobnie jak odmian popu, przez te wszystkie lata pojawiły się rzesze wykonawców muzyki popularnej. Niektórzy zapisali się na stałe na kartach historii muzyki. O kim mowa? Oczywiście o prekursorach gatunku, takich jak The Beatles, Elvisie Presleyu.

W latach 80tych niekwestionowanym królem muzyki pop stał się Michael Jackson, wśród wokalistek zaś prym wiodła Madonna. W kierunku popu w swojej twórczości zmierzał także zespół Queen. Kolejne trzydzieści lat obfitowało w wielu wybitnych popowych artystów, w tym polskich, wielu z nich cały czas rozwija swoją karierę.

Serca wielu współczesnych fanów muzyki popularnej zdobywają azjatyccy artyści, szczególnie dwa koreańskie zespoły: BTS i BLACKPINK.