Jaki wpływ ma na nas muzyka?

Muzyka towarzyszy nam wszędzie, w domu, w komunikacji miejskiej, na przyjęciach. Słuchamy jej z nagrań na płytach CD, płytach winylowych, z platform internetowych lub na żywo. Niektóre utwory od razu przypadają nam do gustu, a przy innych mamy wrażenie, że zaraz zaczną krwawić nam uszy. Czy jednak zastanowiliśmy się kiedyś jaki wpływ na nas ma muzyka?

Muzyka i nasze samopoczucie

Stare powiedzenie głosi, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w nim ziarno prawdy, gdyż jak się okazuje muzyka ma bardzo duży wpływ na nasz nastrój! W jaki sposób? Okazuje się, że dobierając odpowiednie gatunki muzyki możemy zmienić swój nastrój.

Dzieje się tak, ponieważ muzyka wyzwala w nas różne emocje. Czy to oznacza, że jeśli znajdujemy się w podłym humorze powinniśmy włączyć sobie jakiś wesoły, skoczny kawałek? Cóż, według badań naukowców powinniśmy zrobić coś przeciwnego, gdyż jak się okazuje, jeżeli odczuwamy smutek powinniśmy słuchać przygnębiającej muzyki i to właśnie ona poprawi nam nastrój!

wpływ muzyki na zdrowie

Warto włączyć sobie swoją ulubioną muzyką w czasie nauki. Pojawia się wtedy tzw. Efekt Mozarta, polega on na tym, że podczas słuchania muzyki jesteśmy bardzie zrelaksowani, a nasz mózg lepiej chłonie nowe informacje. Dzięki temu jesteśmy nauczyć się więcej w krótszym czasie.

Co prawda, w przypadku osób o wykształceniu muzycznym słuchanie ulubionej muzyki w trakcie nauki może przynieść odwrotny skutek, gdyż ich mózgi będą zbyt skoncentrowane na analizowaniu słuchanych utworów.

Dzięki muzyce stajemy się też szczęśliwsi, gdyż podczas słuchania ulubionych utworów nasz organizm produkuje endorfiny, nazywane hormonami szczęścia. Tak działa jednak tylko nasza ulubiona muzyka, gdyż słuchanie muzyki, za którą nie przepadamy może mieć negatywne skutki.

Muzyka i stan zdrowia

Muzyka wpływa nie tylko na nasz umysł, ale też na nasze ciało. Regularne słuchanie muzyki wzmacnia nasz układ immunologiczny, pomaga zwalczać organizmowi stany zapalne, a nawet działa przeciwbólowo! Muzyka stabilizuje nasz oddech i reguluje pracę naszego serca, dzięki czemu stajemy się mniej podatni na nadciśnienie i choroby serca. Jak się okazuje, muzyki powinniśmy słuchać już od chwili narodzin – muzyka pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój niemowląt.

Jak często powinniśmy słuchać muzyki? Jak najczęściej! Nieważne jakich gatunków słuchamy, słuchajmy ulubionych utworów jak najczęściej! Dzięki niej będziemy zdrowsi i szczęśliwsi. Pamiętajmy jednak, że powinna to być muzyka, którą lubimy! Muzyka odgrywa znacznie większą rolę w naszym życiu niż moglibyśmy przypuszczać.